Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie a současnost Tasova

Původně vinařská a ovocnářská obec, leží na rozhraní Horňácka a Dolňácka, v chráněné krajinné oblasti Bílých Karpat, na cestě mezi Strážnicí a Velkou nad Veličkou. Katastr obce má výměru 635 ha. V současné době zde žije 549 obyvatel.

Obec patří mezi nejstarší v okolí, je známá již od roku 1217, kdy král uherský Ondřej věnoval území Skalice hraběti Tomášovi. Historicky tudy vedla cesta z Čech do Uher, na starých mapách známá jako „Porta Tasi“. V 16. století stál v Tasově kostelík jednoty bratrské. V roce 1654 byl zbořen a z materiálu získaného z tohoto kostelíka byl postaven kostel sv. Jana Křtitele v Hroznové Lhotě.

 Mezi hodnotné stavby v Tasově patří kaple sv. Václava, postavená v roce 1928 z darů amerických rodáků. V obci se nachází také jeden z posledních domů s malovaným žudrem – památka lidové architektury z konce 18. stol.

 V obci se nachází  obecní úřad, kulturní dům, knihovna, pohostinství, prodejna potravin, smíšeného zboží a bytového textilu, kadeřnictví, kosmetika,  turistická ubytovna a  mateřská škola, která je nově vytápěna tepelným čerpadlem. Turistická ubytovna s kapacitou 40 lůžek nabízí  nejenom turistům  levné ubytování.

 V Tasově žil a ve svém ateliéru tvořil  slovácký malíř Antoš Frolka (1877-1935) a významná lidová umělkyně - malérečka Rozka Falešníková (1900-1983).

 Spolkovou činnost v obci zastupuje hlavně Sbor dobrovolných hasičů,  Tělovýchovná jednota Tasov, Myslivecké sdružení „Rošťovica“ a Český zahrádkářský svaz Tasov. Sportovci jsou organizátory již tradičního nohejbalového turnaje s účastí družstev z celé ČR. K tradičním kulturním akcím patří Václavské hody, v zimní sezóně plesy a v létě Beseda u bigbítu – setkání hudebníků mnoha žánrů.

 Zdejší krásná příroda láká k výletům pěší i cyklisty. Obcí vede řada cyklotras. Krásu kraje ukazuje Šumárnická naučná stezka, která provádí nejzajímavějšími místy v podhůří Bílých Karpat. Na květnatých loukách je možno sbírat hřiby, obdivovat množství vzácných živočichů a rostlin včetně orchidejí. I díky nim je oblast součástí biosférické rezervace UNESCO.